Donacija Kliničkom centru Crne Gore za rekonstrukciju sanitarnih čvorova
Zahvaljujući donaciji Prve banke CG i Republičkog zavoda za urbanizam i projektovanje (RZUP), rekonstruisani su sanitarni čvorovi u Kliničkom centru Crne Gore – na Akušerskom odjeljenju sa jedinicom za novorođenčad, Centru za abdominalnu hirurgiju, Odjeljenju za urologiju, Klinici za očne bolesti i Klinici za dermatovenerologiju. Ukupna vrijednost donacije iznosi 200.000 eura.
Tim povodom danas je održana konferencija za novinare nakon čega su zvanično puštene na upotrebu rekonstruisane prostorije.
“Kao društveno odgovorna kompanija, u svakom trenutku nastojimo da doprinesemo poboljšanju kvaliteta života naših građana a kao najbolji način prepoznali smo podršku zdravstvenim institucijama Crne Gore, pogotovu onima koje poput Kliničkog centra Crne Gore svakodnevno otvaraju svoja vrata i pružaju pomoć hiljadama ljudi“ rekao je ovim povodom gdin Darko Radunović, izvršni direktor Prve banke.
“Najosjetiljiviji dio života svakog pojedinca jeste onaj kada zdravlje dođe u pitanje. Svjesni toga, i želeći da pacijentima olakšamo boravak, a osoblju Kliničkog centra Crne Gore omogućimo bolje uslove za rad u prostorijama ove zdravstvene ustanove, kao i da se u civilizovanijim uslovima na dostojanstven način novi životi donose na svijet, odlučili smo zajedno sa Republičkim zavodom za urbanizam i projektovanje da preduzmemo nešto tim povodom. Udruženim snagama, uspjeli smo da rekonstruišemo sanitarne čvorove na Akušerskom odjeljenju sa jedinicom za novorođenčad, Hirurškoj klinici, Odjeljenju za urologiju, Klinici za očne bolesti i Klinici za dermatovenerologiju“ kazao je gdin Radunović.
On je podsjetio da ovo nije prva akcija ovakve vrste za Prvu banku CG.
“I u ranijim godinama smo bili prisutni kao donator zdravstvenom sistemu Crne Gore.
– Tako smo, 2008.godine, donirali 100.000,00 eura za rekonstrukciju Centra za neonatologiju u Kliničkom centru u Podgorici; Iste godine smo donirali 10.000,00 eura Opštoj bolnici u Bijelom Polju za nabavku ljekova i opreme. Zatim, donacija vrijednosti 17.000,00 eura Opštoj bolnici u Nikšiću za nabavku transportnog inkubatora za životno ugroženu novorođenčad iz 2011.godine; donaciju od 5.000,00 eura Specijalnoj bolnici za plućne bolesti “Dr Jovan Bulajić”, u Brezoviku kod Nikšića, što je urađeno u sklopu grupe donacija različim institucijama u Nikšiću.
Naravno, bilo je još prilika kada smo bili uz zdravstveni sistem Crne Gore, donirali samostalno ili učestvovali u donatorskim večerima sa humanim pojedincima i društveno odgovornim kompanijama.“ kazao je gdin Radunović navodeći da se ova banka trudi da ima sluha i razumijevanja za potrebe zajednice i da, u skladu sa mogućnostima, doprinesi ostvarenju tih potreba što je više moguće.
“Ova udružena akcija je jedan je od načina da pokažemo interesovanje za probleme sa kojima se naši sugrađani suočavaju, a koji možda ne bi bili riješeni tako brzo redovnim sredstvima finansiranja. Nastojaćemo da i dalje budemo prepoznati po ovakvim akcijama, i da nastavimo dugogodišnju praksu djelovanja kao društveno-odgovorna kompanija“, zaključio je gdin Radunović.
O značaju ove donacije najbolje govore podaci koje je ovim povodom iznio prof. dr Ranko Lazović, direktor KCCG.
“Ova ustanova useljena je 1974. gondine, sa kapacitetom od 760 kreveta. Tada je Podgorica imala između 120 i 130 hiljada stanovnika. Isti taj broj kreveta ima i danas, a broj stanovnika je udvostručen. Napravljena je u međuvremenu i nova zgrada Onkologije i Zavod za transfuziju krvi ali su kapaciteti i suviše mali tako da nam nedostaje još nekoliko klinika“, naglasio je prof. dr Lazović.
“Najveća donacija je ova koju je dala Prva banka i RZUP u vrijednost je 200.000. Do sada izvedeni radovi su u vrijednosti od 170.000 eura, ali zbog operativnosti funkcionisanja ustanove morali smo danas da pustimo u upotrebu ovih 6 mokrih čvorova na jednoj vertikali, a u narednom periodu, odmah poslije praznika, i ostali dio, tj. oko 25 do 30 hiljada eura. Na taj način donacija će biti u potpunosti realizovana“ kazao je prof. dr Lazović.
Pojašnjavajući ideju da se rekonstruiše prvo ovaj segment, što je nekih 25% od ukupno mokrih čvorova u ustanovi, prof. dr Lazović je naglasio da se rukovodio time da se obezbijedi najosjetljivija populacija, a to je Akušersko odjeljenje gdje borave porodilje i novorođenčad.
„Željeli smo da pokrijemo najosetljiviju populaciju, a to je Akušerstvo, gde se godišnje rodi između 3.500 i 4.000 beba, zatim smo pokrili Centar za abdominalnu hirurgiju, gdje je frekvencija pacijenata na godišnjem nivou oko 1.700 ljudi, zatim Urologiju, zato što je priroda patologije takva a tamo na sanitarnim čvorovima nikad nije interventisano od 1974. godine do danas, i na kraju i poslednju distancu, a to je bila Klinika za očne bolesti i Klinika za dermavenorolgiju. Izvedeno je kompletno rušenje svih kanalizacionih odvoda, a onda sprovedeni završni radovi. Najmanje posla bilo je za ono što se sada vidi. U funkciju je oko 30 mokrih čvorova i to je bio najteži posao na vodi u ovoj ustanovi“ kazao je prof. dr Lazović.
“Kad sam prezentovao problem, kazali su da će napravit projekat, odnosno, idejno rješenje. Njihovo obećanje je bilo da taj posao urade za tri mjeseca, a trajao je manje od dva, zašto dugujem posebnu zahvalnost, jer su shvatili složenost naše ustanove i njeno funkcionisanje.
Dinamiku realizacije projekta predstavio je prisutnima izvršni direktor RZUP-a, gdin Petar Korać.
„Republički zavod za urbanizam i projektovanje“ A.D. je sa zadovoljstvom prihvatio poziv Kliničkog centra CG i kao član donatorskog tima ušao u projekat rekonstrukcije i adaptacije sanitarnih čvorova na četiri odjeljenja Kliničkog centra (po vertikali).
Naš stručni tim, koji čine profesionalci iz oblasti inženjeringa, kao prvi korak u realizaciji su obišili postojeće sanitarne čvorove i konstatovali da su isti u dotrajalom i lošem stanju, kako u funkcionalnom smislu, tako i u pogledu instalacija, sanitarne opreme i uređaja. Nakon toga, tim je, uz saradnju i konsultacije sa stručnim i tehničkim osobljem KC-a, pristupio izradi detaljnog plana rekonstrukcije i adaptacije” kazao je gdin Korać.
“Posebnu pažnju posvetili smo funkcionalnosti i modernizaciji, u cilju prilagođavanja savremenim potrebama i standardima. Razmatrano je više varijantnih rješenja, i došlo se do finalnog, koje je umnogme unaprijedilo prethodno stanje, što se prije svega ogleda u broju sanitarnih blokova (koji se sastoje od kabina sa WC-šoljma M/Ž, tuš-kabina, umivaonika), a takođe se uspjela formirati i po jedna dodatna (pomoćna) prostorija za održavanje i odlaganje medicinskih pomagala. Što se tiče same završne obrade, korištena je savremena keramika prilagođena prostorijama ovakve namjene (protivklizna, kiselootporna), montirani su fleksibilni spušteni plafoni, ugrađena je savremena galanterija koja je takođe prilagođena namjeni prostorija, a svemu tome je predhodila i zamjena svih dotrajalih instalacija prije svega vodovoda i kanalizacije, elektro instalacija i rasvjete. U konačnom na zadovoljstvo svih, usvojeno rješenje je realizovano po planu. Kvalitet izvedenih radova je na visokom nivou, što je sa posebnom pažnjom ispraćeno od stručnog nadzornog tima „RZUP“-a, i u potpunosti zadovoljava potrebe ova četiri odjeljenja, rekao je gdin Korać.
“Koristim priliku da se zahvalim našim donatorskim partnerima gospodinu mr Acu Đukanoviću i Prvoj Banci Crne Gore, na povjerenju koje su nam ukazali time što su nama povjerili sprovođenje ove donacije.
Takođe želim da se zahvalim direktoru Kliničkog centra CG, godpodinu dr Ranku Lazoviću, koji je sa svojim timom aktivno učestvova u svim fazama sprovođenja ove donacije, i koji je imao strpljenja i razumijevanja, u pogledu obezbijeđivanja uslova za rad izvođaču radova.
Na kraju želimo da istaknemo da smo i pored mnogih donacija i projekata koje „RZUP“ ostvaruje na polju društveno korisnog rada na saradnju sa KC-om posebno ponosni, i čini nam izuzetno zadovoljstvo da smo bili dio ovog donatorskog tima” rekao je gdin Korać.
Prof. dr Ranko Lazović uručio je zahvalnice gdinu Radunoviću i gdinu Koraću.